Просвітництво

Одним із своїх головних завдань Спілка вважає виховання дбайливого ставлення до довкілля, популяризацію геологічних знань та підвищення престижу професій, пов’язаних з вивченням та використанням геологічного середовища. Тому робота у цьому напрямі з шкільною та студентською молоддю є пріоритетом у діяльності UAG та у освітній програмі Інституту Тутковського.

З 2001 р. Спілка геологів України почала відроджувати в країні дитячо-юнацький геологічний рух. Просвітницька діяльність для молоді здійснюється через шкільне геологічне та екологічне виховання, організацію та підтримку гуртків та шкіл, друк науково-популярної літератури, спрямованої на підліткову аудиторію.

З 2011 р. складовою програми Спілки геологів України «Інститут Тутковського» є просвітницький проєкт для учнівської молоді та її наставників – «Надра земні, надра духовні», який здійснюється за спонсорської та інформаційної підтримки Групи компаній «Надра» та Міжнародного хабу природних ресурсів TUTKOVSKY. Мета проєкту – не лише популяризувати геологічну науку, але й збільшити загальноосвітній багаж знань для школярів, розширити для них доступ до інформації через впровадження нових навчальних програм з удосконаленими підходами до роботи з підростаючим поколінням. У рамках цього проєкту предмет «Основи геології» вивчається у чотирьох столичних школах.

За просвітницьким проєктом для учнівської молоді та її наставників – «Надра земні, надра духовні» – проведено чимало лекцій, семінарів, науково-практичних конференцій та екскурсій. Учасники проєкту беруть активну участь у щорічних олімпіадах юних геологів у Києві, Харкові, Рівному та інших містах. Серед школярів – переможці олімпіад з геології, призери конкурсів-захистів учнівських наукових робіт з геології Малої академії наук; студенти геологічних спеціальностей є призерами Всеукраїнських студентських олімпіад з геології, учасниками міжнародних геологічних конкурсів, організованих AAPG та EAGE.

З 2017 року проєкт координується в рамках інноваційної екосистеми Sicorsky Challenge, створеної в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». У плані розвитку проєкту – започаткувати в рамках екосистеми Sikorsky Challenge конкурс з використання новітніх технологій у природокористуванні.

Особлива увага в освітній програмі Інституту Тутковського приділяється роботі зі студентською та аспірантською молоддю – для підтримки обдарованої, талановитої та перспективної молоді було започатковано премію імені Павла Аполлоновича Тутковського.

Основні проведені заходи

Дата Захід чи подія  
27 березня 2018 р. ГО «Спілка геологів України» взяла активну участь у залученні сервісних і видобувних компаній до ярмарку вакансій, вперше проведеному в ННІ Інституті геології.  
1 березня 2018 р. Готуємо гідну зміну! У Київському палаці дітей та юнацтва (КПДЮ) відбувся геологічний фестиваль GEOFEST. У заході, присвяченому 100-річчю створення геологічної служби України, взяли активну участь 80 школярів м. Києва. У рамках заходу учасники мали можливість дізнатися про цікаві моменти з історії нафтогазовидобування на території України, спробувати себе у ролі працівника нафтогазовидобувного підприємства, потримати в руках справжню гасову лампу, а також помалювати нафтою та вугіллям. Під час наукових вікторин діти перевіряли свої знання із природознавства й історії, тестували творчі та практичні здібності, наприклад, згадували, де і як можна використовувати нафтопродукти. Усі отримали призи та подарунки від ПАТ «Укргазвидобування» та Міжнародного хабу природних ресурсів TUTKOVSKY, переможці – кубок!  
9 листопада 2017 р. Екскурсія гуртка геології Київського палацу дітей та юнацтва до Міжрегіонального центру ювелірного мистецтва, де діти ознайомилися з можливостями професії ювеліра.  
27 жовтня 2017 р. Новим та вдалим заходом, проведеним в рамках дня відкритих дверей у ННІ «Інститут геології», виявилась вікторина «Геологія в музеї», організована та проведена спільними зусиллями за участю Київського палацу дітей та юнацтва, Інститут Тутковського» (Лівенцева Г.А.), ННІ Інститут геології (доц. Крочак М.Д.) та Геологічного музею (інж. Вакуленко О.М.). Учасники вікторини були у захваті від можливості проявити свої геологічні знання та ерудицію. Весело та невимушено вони відповідали на питання.  
10-13 жовтня 2017 р. Спілка геологів України долучилася до унікального для України проєкту «Sikorsky Challenge 2017», ставши спонсорами конкурсних заходів у частині використання новітніх технологій в природокористуванні.  
18 травня 2017 р. У СЗШ №13 ім. І. Хитриченка було проведено семінар-практикум для заступників директорів та вчителів географії загальноосвітніх навчальних закладів м. Києва на тему: «Інноваційна діяльність як невід’ємна складова оптимізації діяльності освітнього процесу навчального закладу». З 2013 р. у навчальному закладі впроваджено експериментальне дослідження «Формування професійної орієнтації учнів у процесі викладання спеціального курсу «Надра земні (основи геології)».  
11 травня 2017 р. Учні 9-А класу спеціалізованої школи №2 ім. Д. Карбишева з поглибленим вивченням предметів природничого циклу (м. Київ, Подільський р-н) відвідали ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Школярі ознайомились з кафедрами Інституту, побували в іменній аудиторії імені Вернадського, відвідали геологічний музей. Дев’ятикласників зацікавила розповідь М.Д. Крочак про майбутню професію геолога.
17 березня 2017 р. За підтримки Інституту Тутковського у Науково-природничому музеї Національної академії наук України серед учнів київських шкіл пройшли змагання Geoquest «Природні багатства України». У квесті взяли участь сім команд:
  • Команда гуртка геології відділу туризму, краєзнавства КПДЮ,
  • Команда Русанівського ліцею,
  • Команда 8 класів СЗШ №2 імені Д. Карбишева,
  • Команда 9-Б класу СЗШ №2 імені Д. Карбишева,
  • Команда СЗШ № 13,
  • Команда 8-А класу СЗШ №167,
  • Команда 10-Б класу СЗШ №256.

Під час квесту його учасники шукали експозиції, присвячені природним багатствам окремих регіонів України та відповідали на запитання, знаходячи підказки в залах музею. Хто вірно визначив район, якому присвячена експозиція, та правильно відповів на запитаннями, отримав відповідну частину карти України та кольорові картки за відповіді.

16 грудня 2016 р. До ННІ «Інститут геології» на день відкритих дверей завітали учні 7-9 класів м. Києва: гімназії №167, середньої загальноосвітньої школи №13, середньої загальноосвітньої школи №2, школярі з м. Остер. Перед гостями виступили: директор Інституту проф. В.А. Михайлов, проф. кафедри геології нафти і газу В.В. Огар і розповіли про структуру інституту, напрями підготовки бакалаврів та магістрів, умови вступу до лав студентів, перспективи працевлаштування. Проф. О.В. Митрохин продемонстрував можливості вивчення гірських порід під петрографічним мікроскопом та на великому екрані. А під керівництвом доц. О.В. Дубини гості вперше побачили, який вигляд має золото під рудним мікроскопом. Завідувач кафедри геоінформатики проф. В.І. Зацерковний зустрівся зі школярами своєї рідної 13-ї школи та розповів про перспективи застосування геоінформаційних технологій для розвитку наук про Землю. Викладачі кафедри загальної та історичної геології (асист. О.С. Огієнко та доц. Л.С. Киселевич) розповіли про палеонтологію і розвиток життя на Землі, вручили школярам сувеніри – викопні рештки двостулкових молюсків та белемнітів.
17-18 листопада 2016 р. У Київському палаці дітей та юнацтва відбувся інтерактивний фестиваль наукових відкриттів «STEAM fest». Учасники гуртка «Цікава геологія» ознайомили усіх охочих з можливостями вирощування кристалів у домашніх умовах та показували геологічні «фокуси».  
2 листопада 2016 р. Шкільна екскурсія учнів Оболонського району до музею коштовного та декоративного каміння (м. Хорошів Житомирської обл.). Автобусну поїздку здійснено за рахунок спонсорської допомоги районного управління освіти. Поїздка дуже інформативна, насичена та виключно цікава. Окрім додаткових знань з геології України учні отримали також велике естетичне задоволення.  
7 жовтня 2016 р. Друга польова геологічна олімпіада. Організатори: Спілка геологів України, Навчально-науковий інститут «Інститут геології» КНУ імені Тараса Шевченка, Київський палац дітей та юнацтва. Учасники: учні 8-10 класів загальноосвітніх шкіл №2, №13, №256 м. Києва. Голова журі: професор, доктор геологічних наук В.А. Нестеровський. Керівники: М.Д. Крочак, Г.А. Лівенцева, М.М. Решетник.
20 травня 2016 р. У Києві за сприяння Інституту Тутковського проведено польову шкільну олімпіаду з геології.
14 травня 2016 р. За сприяння Інституту Тутковського учні двох київських шкіл взяли участь у VII Міжнародному конкурсі школярів «Від кристалів-гігантів до нанокристалів».  
5-7 травня 2016 р. Представники Інституту Тутковського взяли участь у конференції «Геотуризм. Практика і досвід» (м. Львів).
26 квітня 2016 р. За сприяння Інституту Тутковського учні Київської школи №2 з поглибленим вивченням дисциплін природничого циклу оглянули експозиції Приватного мінералогічного музею Станіслава Довгого.  
19 квітня 2016 р. За участі Інституту Тутковського відбулися учнівські наукові читання «Чорнобиль – 30 років потому».
13 квітня 2016 р. Учасники гуртка «Цікава геологія» відвідали ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка.  
6 квітня 2016 р. Президент української групи міжнародної асоціації IAGOD, Голова ради підприємства «Експертна рада спілки геологів України» професор Олександр Бобров розповів учасникам гуртка «Цікава геологія» про унікальні геологічні об’єкти України.  
18-19 лютого 2016 р. Інститут Тутковського взяв участь у VI Полтавській науково-практичній конференції «Співпраця наукових установ, навчальних закладів та підприємств у розвитку видобувної галузі та підготовці фахівців».  
27-30 листопада 2015 р. Доповідь «Роль геологічних музеїв у освітньому проєкті «Надра земні, надра духовні» на науковій конференції: «Природничі музеї та їх роль в освіті і науці»  
24 листопада 2015 р. У рамках проєкту «Надра земні, надра духовні» з популяризації геологічних знань серед учнівської молоді України у київській школі №13 для вчителів відбувся семінар-практикум на тему «Інноваційна діяльність як рушійна сила оптимізації діяльності навчального закладу».  
10 листопада 2015 р. За підтримки Інституту Тутковського та до 110-ї річниці від дня народження видатного українського вченого-геолога академіка В.Г. Бондарчука у Київському палаці дітей та юнацтва було проведено пізнавальну вікторину.
Вересень 2015 р. За підтримки Інституту Тутковського у київській гімназії №143 розпочав роботу гурток «Цікава геологія».
28 травня 2015 р. Учні 10-Б класу київської школи №256 відвідали підприємство з виробництва геофізичного обладнання TUTKOVSKY PJSC.
16 травня 2015 р. За підтримки Інституту Тутковського учні київських шкіл узяли участь у міжнародному конкурсі школярів «Кристали».
28 квітня 2015 р. За сприяння Інституту Тутковського учні 8-А класу київської школи №2 відвідали Приватний мінералогічний музей Станіслава Довгого.
26 лютого 2015 р. У рамках проєкту «Надра земні, надра духовні» в Київському палаці дітей та юнацтва відбулася вікторина «Таємниці третьої планети» для учнів восьмих класів, де викладають предмет «Основи геології».
4 грудня 2014 р. Учні 8-Б класу київської школи №2 з поглибленим вивченням предметів природничого циклу відвідали Мінералогічний музей.  
14 листопада 2014 р. У ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся день відкритих дверей. За ініціативи Інституту Тутковського Інститут геології відвідали старшокласники київських шкіл.
28 жовтня – 1 листопада 2014 р. У рамках проєкту «Надра земні, надра духовні» під час осінніх шкільних канікул на Житомирщині працювала школа юних дослідників.
16 жовтня 2014 р. У Київському палаці дітей та юнацтва відбувся вечір пам’яті відомого вченого-палеонтолога, тектоніста, викладача Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидата геолого-мінералогічних наук, знаного уфолога, члена Міжнародного товариства древньої космонавтики, автора багатьох наукових та науково-популярних книжок, активного громадського діяча Р.С. Фурдуя.
30 вересня та 2 жовтня 2014 р. Учні 8-А та 8-Б класів київської школи №2 з поглибленим вивченням дисциплін природничого циклу відвідали Геологічний музей Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
11-14 вересня 2014 р. За участі представників Інституту Тутковського у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулися VIII наукові читання імені Є.К. Лазаренка «Мінералогія: сьогодення і майбуття».  
1 вересня 2014 р. До проєкту «Надра земні, надра духовні» долучилася київська школа №2 з поглибленим вивченням предметів природничого циклу. Геологію вивчають учні 8-А та 8-Б класів.  
травень 2014 р. Наукові читання «Дениші – батьківщина В.Г. Бондарчука». Організовано Київським палацом дітей та юнацтва за підтримки Інституту Тутковського в рамках проєкту «Надра земні, надра духовні».
13 листопада 2013 р. У Київському палаці дітей та юнацтва відбулася геологічна вікторина «Чарівний світ мінералів», присвячена 130-річчю від дня народження О.Є. Ферсмана. Організатори заходу: Інститут Тутковського, Науково-практичний центр «Дослідник» Київського палацу дітей та юнацтва, геологічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
16 жовтня 2013 р. Інститутом Тутковського проведено Науково-практичну конференцію за міжнародною участю «Наукові та методологічні перспективи розвитку геологічної освіти».
4 вересня 2013 р. За ініціативи Інституту Тутковського у рамках просвітницького проєкту «Надра земні, надра духовні» в київській середній загальноосвітній школі №13 ім. І. Хитриченка відкрито геологічний клас.
26–30 червня 2013 р. Представники Інституту Тутковського взяли участь у VIII Міжнародній конференції «Геологія в школі і вузі: геологія і цивілізація» до 150-річчя з дня народження В.І. Вернадського (кафедра геології і геоекології, РДПУ ім. Герцена, м. Санкт-Петербург, Росія).
13 квітня 2013 р. У рамках роботи просвітницького проєкту «Надра земні, надра духовні» відбулася Перша київська відкрита олімпіада юних геологів.
12 березня 2013 р. У Київському палаці дітей та юнацтва відбулась шкільна геологічна вікторина, присвячена 150-річчю з дня народження видатного вченого-геолога, філософа, громадського діяча В.І. Вернадського.
4 березня 2013 р. У рамках проєкту «Надра земні, надра духовні» з популяризації геологічних знань серед учнівської молоді України у київській школі №13 ім. І. Хитриченка було проведено урок з геології у 8-В класі на тему «Фізико-хімічна природа властивостей мінералів».  
28 лютого 2013 р. Семінар «Інновації в шкільній природничій освіті» відбувся на базі школи №256 міста Києва. Представники Інституту Тутковського продемонстрували майстер-клас із прикладної кристалографії по вирощуванню кристалів у домашніх умовах.
2013 р. За участі Інституту Тутковського проведено Міжнародну науково-педагогічну конференцію «Геологічна освіта та наука в XXI ст. Проблеми викладання геологічних дисциплін» (м. Київ).  
2013 р. За участі Інституту Тутковського відбулася ІХ сесія Міжнародної школи наук про Землю (м. Одеса).  
25 грудня 2012 р. Відбулася науково-практична конференція, присвячена 100-річчю від дня народження відомого українського вченого-геолога Є.К. Лазаренка, у якій взяли участь 75 учнів з різних шкіл міста Києва та їхні наставники.
15 листопада 2012 р. У рамках роботи просвітницького проєкту «Надра земні, надра духовні» проведено перший семінар із серії «Найсучасніші досягнення в галузі геології та їх роль у формуванні практичної компетентності учнів». Лекцію «Природний газ в Україні. Традиційні джерела» прочитав П.О. Загороднюк.
21 вересня 2012 р. Видавнича група Інституту Тутковського вперше була представлена на найбільшій книжковій виставці України – Форумі видавців у Львові. Відбулася презентація книги Р.С. Фурдуя «Сонця і вітру брат».
1 вересня 2012 р. У середній школі №256 Оболонського району міста Києва відкрито геологічний клас-лабораторію і стартував новий етап просвітницького проєкту «Надра земні, надра духовні» – викладання предмету «Основи геології» у загальноосвітній школі.
28 серпня 2012 р. Польовий семінар для вчителів географії Оболонського району міста Києва, організований Інститутом Тутковського та ІГН НАН України.
16 травня 2012 р. Лекція «Дослідження українських геологів в Антарктиці» (лектор – учасник ІХ української антарктичної експедиції на станції «Академік Вернадський», доцент геологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка О.В. Омельчук).  
25 квітня 2012 р. У рамках роботи просвітницького проєкту «Надра земні, надра духовні» у Київському палаці дітей та юнацтва відбулися дитячі наукові читання Вернадського.
19 квітня 2012 р. Геологічний лекторій, започаткований геологічним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Інститутом Тутковського у Київському палаці дітей та юнацтва.  
29 березня 2012 р. Екскурсія гуртківців з Київського палацу дітей та юнацтва до ПрАТ «Геофізичне обладнання НАДРА».
26 березня 2012 р. В Еколого-натуралістичному центрі відбулося нагородження переможців конкурсу Малої академії наук, у якому взяли участь представники Всеукраїнської громадської організації «Спілка геологів України».
21 березня 2012 р. У рамках роботи просвітницького проєкту «Надра земні, надра духовні» у бібліотеці Київського палацу дітей та юнацтва відбулися дитячі геологічні читання П.А. Тутковського.
15 березня 2012 р. У рамках роботи Просвітницького проєкту «Надра земні, надра духовні» проведено лекцію «Вулкани Камчатки» (доповідач: доцент кафедри геології нафти і газу Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат геолого-мінералогічних наук М.Д. Крочак).
12 березня 2012 р. На базі Національного науково-природничого музею НАН України за сприяння геологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Всеукраїнської громадської організації «Спілка геологів України» створено гурток з палеонтології.
15 лютого 2012 р. Всеукраїнська громадська організація «Спілка геологів України» взяла участь у роботі учнівського конкурсу IntelEko.
25 січня 2012 р. У рамках просвітницького проєкту «Надра земні, надра духовні» відбулась перша лекція з геології для учнів середніх шкіл «Земля – наш космічний дім (Всесвіт, Галактика, Сонячна система).
16 січня 2012 р. У Національному еколого-натуралістичному центрі учнівства та молоді відбулися презентації книги Р.С. Фурдуя «Сонця і вітру брат» та журналу «Геолог України».
2012 р. Спілка геологів України традиційно відзначила переможців ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідних робіт у секції наук про Землю Малої академії наук.  
16 грудня 2011 р. До 20-річчя Групи компаній НАДРА та за її фінансової підтримки побачила світ присвячена юним геологам книга Р.С. Фурдуя «Сонця і вітру брат». Презентація книжки на геологічному факультеті КНУ.
14 грудня 2011 р. Організовано Науковим товариством «Дослідник» за підтримки Інституту Тутковського дитячу наукову конференцію «Таємниці життєдайних надр» у Київському палаці дітей та юнацтва.
2011 р. Започатковано просвітницький проєкт в рамках програми Спілки геологів України «Інститут Тутковського» для учнівської молоді та її наставників «Надра земні, надра духовні». Складові проєкту: заходи для дітей (вікторини, конференції, наукові читання, геологічний лекторій); друк спеціалізованої літератури; співпраця з Малою академією наук, Київським палацом дітей та юнацтва; екскурсії та походи; робота з викладачами та керівниками гуртків; викладання предмету «Основи геології» у загальноосвітніх школах; відкриття гуртків «Цікава геологія».  
Липень–серпень 2011 р. За підтримки Інституту Тутковського юні геологи України взяли участь у Геологічній олімпіаді в м. Томську (РФ), де завоювали друге місце серед зарубіжних команд.  
Серпень 2009 р. За ініціативи Спілки геологів України та на запрошення Російського геологічного товариства команда юних геологів Рівненщини вперше взяла участь у VII відкритій Всеросійській олімпіаді юних геологів у місті Таганрозі.  
Серпень 2009 р. За підтримки Інституту Тутковського гуртківці Рівненської обласної станції юних туристів стали учасниками Всеросійської відкритої польової геологічної олімпіади у м. Таганрог Ростовської області РФ.  
3 березня 2008 р. З нагоди 150-річчя від дня народження П.А. Тутковського відбулось вручення іменних премій Спілки геологів України молодим вченим ІГН НАН України.  
З 2008 р. За ініціативи Спілки геологів України Група компаній НАДРА встановила іменні стипендії студентам геологічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.  
З 2007 р. Спілка геологів України за спонсорської підтримки Групи компаній НАДРА допомагає в організації практик геологічному факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.  
10 квітня 2005 р. ХХХ ювілейна олімпіада юних геологів Харківщини (м. Харків) за підтримкии Спілки геологів України.  
З 2005 р. Спілка геологів України проводить просвітницьку роботу в школах та інтернатах для дітей із вадами слуху.  
З 2001 р. Спілка геологів України почала відроджувати в країні дитячо-юнацький геологічний рух, проводити олімпіади юних геологів, надавати спонсорську допомогу геологічним музеям при технікумах та вищих навчальних закладах, де готують спеціалістів для геологічної галузі. Члени організації підтримують та беруть активну участь у щорічних олімпіадах юних геологів у Харкові, Рівному та інших містах.